Jak zmierzyć natężenie prądu?

Zimą, gdy temperatury spadają często poniżej zera i utrzymują się przez wiele dni, warto jest sprawdzić poziom naładowania baterii w swoim aucie, aby nie mieć obawy, że rano nie będziemy mogli udać się do pracy – ponieważ auto nam nie odpali. 

Dodatkowo, warto wiedzieć, jak takiego sprawdzenia dokonać. Przyda nam się to nie tylko co do samochodów, ale również do zweryfikowania, czy dane urządzenie działa prawidłowo. Tak więc, jak zmierzyć natężenie prądu?

Natężenie prądu – jak je zmierzyć? 

W zależności od tego, jaki jest Twój cel mierzenia natężenia prądu możesz tego dokonać sam lub udać się do firmy, która wykona Ci kompleksowe badania. Pomiary elektryczne Białystok często są konieczne, aby zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo oraz sprawność instalacji. 

Każdy z nas, w naszym domu – a jeśli jesteśmy właścicielem firmy – to w jej budynku powinien zarządzić takie badania, ponieważ to może bardzo mocno zaważyć na pewności funkcjonowania instalacji przez jak najdłuższy okres czasu bezawaryjnie gwarantowanego i zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania. Często takie badania są konieczne, jeżeli chodzi o odbiór przez inspektorów budowlanych takich instalacji. 

Pomiar natężenia prądu – co to jest? 

Najprościej mówiąc, pomiar natężenia prądu jest to sprawdzenie iloci elektronów przepływających przez dane urządzenie elektryczne, w określonym czasie. Jest to bardzo przydatne w momencie, kiedy chcemy obliczyć rzeczywisty pobór mocy [przez dane urządzenie elektryczne. Zawsze, w instrukcji jest informacja o danym prądzie, który powinien przepływać przez nasze urządzenie, a dzięki temu, możemy go porównać z rzeczywistym natężeniem prądu, jaki zmierzyliśmy. 

Jeżeli z wynik pomiaru wychodzi, że natężenie jest mniejsze niż powinno – to nie musi oznaczać nic niedobrego, ponieważ masa urządzeń nie musi pracować z pełną mocą, aby spełniać swoje zadanie i pracować dobrze. Natomiast jeżeli wynik pomiaru jest zdecydowanie większy aniżeli przewiduje producent danego urządzenia, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dzieje się coś złego. 

Jednostka pomiaru 

Aby obliczyć rzeczywisty pobór mocy przez urządzenie, będzie potrzebny nam miernik. Jest to specjalne urządzenie, które pokaże nam wynik natężenia prądu, przedstawiony w Amperach – [A]. 

Im większy przepływający prąd przez urządzenie – tym większe rachunki. Ponieważ większy przepływ = większa moc. Dzięki wykonaniu takich pomiarów możemy zbadać, które z urządzeń pobierają najwięcej prądu, z tym, że urządzenia te muszą mieć w miarę stałą wartość pobieranego prądu – przykładowo wentylator, telewizor, ale i również odkurzacz czy mikser. Niektóre urządzenia, takie jak lodówka czy zmywarka, będą wykazywać inne natężenia prądu ze względu na poziom eksploatacji i zapotrzebowania używania tego urządzenia. 

Jak zmierzyć natężenie prądu miernikiem?

Podpinamy miernik równolegle w wypadku, kiedy chcemy wykonać wyłącznie pomiar napięcia. Natomiast, jeżeli występuje sytuacja, w której chcemy dokonać pomiaru również natężenia prądu, wtedy miernik musi zostać podpięty szeregowo. W ten sposób dowiemy się, jak duża ilość elektronów przepływa przez nasze urządzenie!

Jak dokładnie to działa? Otóż podpięty szeregowo miernik zostanie potraktowany dokładnie taką samą ilością elektronów, co nasze urządzenia, a dzięki temu dostaniemy idealnie doprecyzowane wyniki. Opór musi być mniejszy, aby miernik nie hamował przepływu elektronów. Początkowo oczywiście musimy odpowiednio ustawić miernik, czy będziemy mierzyć natężenie prądu stałego, czy też przemiennego. Później – jeśli już wybraliśmy odpowiedni zakres, podpinamy sondy pomiarowe. To daje nam prosty sposób wykonania czynności pomiaru natężenia! 

Miernik – jak go użyć? Krok po kroku! 

Jeżeli chcemy odpowiednio zmierzyć natężenie prądu, musimy odpowiednio posłużyć się miernikiem. Na początku, musimy sprawdzić, czy sondy miernika są odpowiednio podłączone do właściwy. Czarny przewód powinien być podłączony do złącza “COM”, natomiast czerwony do mA, w wypadku, kiedy mierzymy niewielkie wartości prądu. 

Jeżeli wystąpi sytuacja, w której będziemy mierzyć większe wartości, to czerwony przewód należy podłączyć do złącza oznaczonego “10A”, a całość pomiaru powinna się mieścić w ciągu 10 sekund. 

Następnie ustawiamy pokrętło miernika na wartość większą (ale nie znacząco) od takiej, której się spodziewasz uzyskać. Przed całym pomiarem należy koniecznie rozłączyć obwód. Jeżeli tego ni wykonamy, możemy uszkodzić miernik. Następnie sondami należy dotknąć rozłączonych elementów tak, aby cały prąd przepłynął przez nasze urządzenie. Odczytaj swoją wartość zwracając uwagę na jednostki, w których podany wynik. Pamiętaj o wyłączeniu miernika!