Wymiana gniazdka elektrycznego – jak je podłączyć?

Jednym z najbardziej trwałych elementów domowych są właśnie gniazdka elektryczne. To dzięki nim możemy ładować nasze laptopy, cieszyć się pracą lodówki czy podłączając suszarkę wysuszyć włosy. Jest to nieodłączny element naszego mieszkania lub domu i nie może go zabraknąć w naszej domowej instalacji elektrycznej. Niekiedy w wypadku remontu bądź zbyt mocnego pociągnięcia kabla, jesteśmy zmuszeni aby wymienić gniazdko. Czy w takich wypadkach konieczne jest wezwanie elektryka?  

Gniazdko – czy możemy wymienić je sami?

Dosyć często nasze gniazdka wymagają wymiany, ponieważ zaczynają odstawać od ściany, pękają lub po prostu się luzują od powierzchni płytek. Wiele osób obawia się złej samodzielnej wymiany gniazdka i z tego powodu zatrudnia fachowca. Czy jest to konieczne? Wbrew pozorom wymiana gniazdka jest banalnie prosta i możesz to zrobić w pełni sam! Należy tylko pamiętać o kilku złotych zasadach i wykonywać wszystko krok po kroku. Możesz wymienić swoje zepsute gniazdko lub zamienić pojedyncze na podwójne w kilku prostych krokach. Zanim do tego przejdziesz, najpierw powinieneś zapoznać się ze schematem budowy gniazdka elektrycznego i instrukcją, jak postępować, aby je poprawnie podłączyć. 

Podłączenie gniazdka – jak to zrobić? 

Umiejętność podłączenia gniazdka jest to z pewnością czynność, która idealnie nam się przyda podczas remontu czy budowy domu i nie ominie żadnego z nas. W życiu codziennym również często spotykamy się z różnymi rodzajami awarii, które zmuszają nas do podjęcia pewnych czynności, ponieważ brak podjęcia jakiegokolwiek działania może nieść za sobą dużo negatywnych skutków. Jeżeli gniazdko zostało mechaniczne uszkodzone, a w szczególności, gdy naszym oczom ukazują się ślady nadpalenia w otworach bądź na jego obudowie lub słyszymy niepokojące dźwięki pochodzące z gniazdka oraz iskrzenie – to jest znak, że musimy zacząć działać!

Gniazdko elektryczne – wymiana krok po kroku

Jako pierwsze, musimy wyjąć stare gniazdko ze ściany. Ale zanim się do tego zabierzemy musimy się upewnić, to oczywiście upewnienie się, czy element znajduje się pod napięciem elektryczny. Do tego możemy wykorzystać próbnik napięcia. W wypadku, gdyby próbnik wykazał napięcie w gniazdku, należy koniecznie wyłączyć dostarczanie napięcia do gniazdka. Jeżeli wszystko jest już zabezpieczone – przechodzimy do zdjęcia pokrywy. Jest to bardzo proste – do tego będzie potrzebny nam wkrętak, dzięki któremu odkręcimy śrubki mocujące. Zazwyczaj jest ona jedna lub dwie, po bokach obudowy lub między otworami. Następnie przechodzimy do zdemontowania środkowej części, która jest przymocowana dwoma śrubami pobocznymi. To właśnie do tej części przykręcone są przewody, przymocowane za pomocą śrubek lub  zacisków. 

Kontakty elektryczne – rodzaje 

Istnieją różne rodzaje gniazdek elektrycznych. Między innymi, są to gniazdka starszego typu, bez uziemienia oraz nowszego typu, już z uziemieniem, czyli z bolcem. Warto też przyjrzeć się ich przewodom. Niebieski przewód jest zerowy (neutralny). Brązowy lub czarny jest to przewód napięciowy, a żółto – zielony jest uziemiający. Jeżeli posiadasz gniazdko starego typu – bez bolca – to schemat gniazdka prezentuje się prościej, ponieważ posiada tylko dwa przewody: fazowy i neutralny. Obecnie, w większości przypadków, w sprzedaży występują gniazdka z uziemieniem, ponieważ są bezpieczniejsze i gniazdek starej wersji nie powinno się już stosować. 

Jak podłączyć gniazdko?

Kolejnym krokiem po zdemontowaniu starego gniazdka jest oczywiście podłączenie przewodów do nowego przy pomocy zacisków bądź śrubek. Do gniazdka wyposażonego w bolec musimy podłączyć 3 przewody. Przewód fazowy (czarny lub brązowy) podłączamy do lewego zacisku L, neutralny do prawego zacisku N, a uziemiający do zacisku środkowego PE – czyli do bolca. W przypadku, gdy w gniazdku swa tylko dwa przewody, sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeżeli jest to instalacja TN-C założenie takiego kontaktu z uziemieniem jest jak najbardziej możliwe, po prostu podłączając przewód neutralny z bolcem uziemiającym – natomiast jeżeli nie jesteśmy pewni, jak tego dokonać, najbezpieczniej będzie zasięgnąć rady fachowca!